Nocpix Lumi H35


De Lumi H35 is handzaam: ca. 15 x 7,5 cm.
Via wifi zijn de beelden te zien op gsm of tablet.

Producent
Nocpix

Product
Lumi H35 warmtebeeldkijker
147×47×74 mm, 385 gram
€ 1588


Slapende huismussen in de klimop in onze tuin.
Met het blote oog niet te zien, maar met de Lumi
kun je ze tellen! Het waren er maar liefst 35.


Overdag, een paartje patrijzen in het lange gras,
de warmtebeeldkijker ontdekte drie kuikentjes.

Warmtebeeldkijker

Nocpix Lumi H35

Een paartje patrijzen scharrelt door het lange gras, nu en dan zie ik hun koppen. Soms nog een vluchtige beweging in het gras, ongetwijfeld een kuikentje. Of twee, of meer? Het is niet te zien. Met dat soort omstandigheden weet de Nocpix Lumi H35 warmtebeeldkijker wel raad: kijker scherpstellen en daar lichten vijf lijfjes op: ouders met drie jongen!

Met een foto als bewijs laat ik degene die ter plekke de broedvogels inventariseert, weten dat er op zijn percelen drie patrijzen van enkele weken oud rondlopen. Hij verzucht: “Ik moet ook maar eens zo’n ding kopen”. Want met warmtebeeldkijkers ontdek je veel meer dan met blote oog of verrekijker.

Niet voor niets zie je tegenwoordig niet alleen militairen, politiemensen en jagers met warmtebeeldkijkers rondlopen, maar ook vogelaars. In tegenstelling tot nachtkijkers, die afhankelijk zijn van restlicht, zetten warmtekijkers de infraroodstraling (de warmte) van dieren om in beelden, zelfs in het pikkedonker of in mist. Als er maar een spoortje warmteverschil is, dus als er ook maar een glimp van het lichaam zichtbaar is, pikt de kijker dat zelfs door vegetatie op. Zo vind je (ook) overdag makkelijk bokjes of houtsnippen die zich in de slootkanten onbespied weten. Of uilen. Of jonge vogels op het nest. Vogels die vollédig achter begroeiing zitten, zie je niet.

Importeur Transcontinenta leende me de Nocpix H35 uit om te testen. Dat gebeurde net in de zomermaanden met veel zonlicht, en dat is de enige omstandigheid waarmee een warmtebeeldcamera moeite heeft. Je krijgt dan veel meer lichte stippen op je scherm dan alleen maar van dieren en dan zijn ze lastig te onderscheiden. Bij bewolkt weer doet dat probleem zich veel minder voor.

Het menu is even wennen. Niet omdat het zo moeilijk is, maar deze kijker heeft best veel opties. Bijvoorbeeld om de kleur van de beelden in te stellen. Warm wit (gebruikte ik meestal), of warm rood, de andere kleuren vond ik minder duidelijk. Je kunt dat hele kleurenpalet ook aan- en uitschakelen. Dan kun je ook nog de helderheid, de scherpte en het contrast in tien stappen instellen.

Met de Nocpix Lumi H35 kun je ook foto’s en video’s maken. Het beste is om dat vanaf een statief of een andere ondersteuning te doen zodat je stabiele(re) beelden krijgt. Het zijn uiteraard geen ‘gewone’ foto’s, zoals uit de voorbeelden blijkt. Je ziet de contouren, en dat is vaak voldoende voor herkenning. Je kunt op de beelden het aantal dieren tellen, en daarom is zo’n warmtebeeldkijker ook bij uitstek geschikt voor veldonderzoek naar vogels en hazen enz.

In het hoofdmenu zijn opties voor het instellen van de ingebouwde wifi. Je kunt de kijker met een app op je telefoon verbinden en daar bijvoorbeeld de software bijwerken en andere mogelijkheden benutten. Via de app kunnen niet alleen snel en makkelijk al de foto’s en video’s worden bekeken, doorgestuurd of gepost op sociale media, maar ook anderen kunnen live de beelden van de Lumi H35 zien. Zo wordt dit bij bijv. excursies en workshops gebruikt, waarbij mensen via een tablet of grotere smartphone mee kunnen kijken met de gids/expert. Met wat technische ingrepen zou het zelfs mogelijk moeten zijn de live-beelden op een laptop te projecteren.

Er zijn heel wat verschillende soorten warmtebeeldkijkers in de handel. De instapmodellen zijn er vanaf vijfhonderd euro, de Nocpix Lumi H35 valt met bijna € 1600 in de middenklasse (met laser-afstandsmeting € 2000), vanaf pakweg € 2500 praat je over de topklasse, die gaat tot vijfduizend euro en hoger. Er zijn ook drones met warmtebeeldcamera’s voor het opsporen van nesten zodat die (beter) beschermd kunnen worden.

Toen ik die patrijsjes zag, moest ik aan mijn jeugd denken, lang geleden. Onbezorgd zonder verrekijker de polders in. Later mocht ik de kijker van mijn vader gebruiken, daarna volgde een simpele camera, en veel later fototoestellen met telelens, een filmcamera, een telescoop, geluidsopnameapparatuur, apps met geluidsherkenning. De techniek ontwikkelt zich enorm snel: overal zie je groepen mensen met toeters van lenzen op camera’s die automatisch zelfs snel vliegende vogels in beeld houden. En nu warmtebeeldkijkers en -camera’s zodat je zelfs door het donker heen kunt kijken!

De (foto)technische ontwikkelingen moeten de natuurbeleving natuurlijk niet gaan overheersen. Maar deze compacte Nocpix H35 met scherpe beelden is een handig hulpmiddel om nog meer van de natuur te genieten. Laat de bokjes maar komen.

Ten slotte nog wat technische gegevens. De sensor heeft een resolutie van 640×512 pixels, het beeldscherm 1024×768. De H35 is licht van gewicht (inclusief batterij 385 gram) en compact (147×47×74 mm), is makkelijk te hanteren en past in je jaszak. Door de positieve en negatieve aansluitingen maakt het niet uit hoe je de (twee meegeleverde) batterijen in de kijker stopt; handig als het donker is. De Lumi is, evenals andere Nocpix-producten, in de Benelux te bekijken/te koop bij erkende dealers, zoals fotospeciaalzaken, outdoorwinkels, Vogelinformatiecentrum Texel en Vogelbescherming Zeist.

AdG, 28 augustus 2026