Recensies


Vogels van de Veluwezoom

25 jaar onderzoek aan vogels in hun leefgebied


Redactie
Jan Schoppers, Henk Sierdsema, Cor de Vaan, Petra Verburg

Eindredactie
Fred Hustings (SOVON)

Uitgave
Vogelwerkgroep Arnhem en omstreken
2008, 310 pagina's
harde omslag, 23 x 30 cm
ISBN 978 90 812438 1 0

Prijs
€ 22,50; verzendkosten in NL € 8,95

Bestellen
via website Vogelwerkgroep Arnhem e.o. Te koop bij boekhandels in Arnhem e.o. en bij bezoekerscentrum De Veluwezoom in Rheden.

Vogels_Veluwezoom

BESPREKING

Na de eerder in Vogeldagboek besproken boeken Avifauna van Limburg en Atlas van de West-Brabantse broedvogels is er alweer een prachtig boek verschenen over het voorkomen van vogels in een bepaalde regio. Dit keer een stevig boekwerk over de vogels van de Veluwezoom, ook wel de Zuidoost-Veluwe genoemd. Deze atlas geeft daarvan een vrijwel compleet beeld.

Dit is te danken aan vele tienduizenden uren noest veldwerk van ongeveer 150 vogelaars van Vogelwerkgroep Arnhem e.o. Deze publicatie is uitgebracht bij het 25-jarig bestaan.

Wat betreft vormgeving en opzet lijkt dit boek behoorlijk op de andere, die weer geënt zijn op de twee delen Avifauna van Nederland. Hoewel de boeken steeds door andere organisaties worden uitgebracht, zie ik telkens een paar namen opduiken van bekende vogeltellers die aan de SOVON verbonden zijn. Hun deelname aan de projecten zorgt kennelijk voor een zekere uniformiteit. Zo is er op organische wijze en zonder duidelijk aanwijsbare regie een soort serie aan het ontstaan.

In dat verband herhaal ik mijn hartenkreet: wat mij betreft is het hoog tijd om ook eens te denken aan een standaardwerk over de avifauna in het gebied dat door dit Vogeldagboek beschreven wordt. Telgegevens zijn er genoeg voorhanden., prachtige foto's ook. Provincie Zuid-Holland, vogelwerkgroepen uit de regio, wie pakt de handschoen op?

Net als de andere boeken is Vogels van de Veluwezoom geen determinatiegids, maar biedt het een schat aan informatie over het voorkomen van vogels in het betreffende gebied. In het algemene gedeelte staan beschrijvingen van het landschap en de natuurdoelen van de verschillende terreinbeheerders, van de geomorfologie (vormen aardoppervlak) en van de bodem en van het onderzoek naar het voorkomen van de boommarter in het Nationaal Park Veluwezoom in relatie met bosvogels.



De soortbesprekingen zijn gerubriceerd volgens biotopen (onderscheiden worden vijf categorieën: vogels van bossen, van heide en stuifzand, van agrarisch cultuurland, van water en moeras en van stedelijk gebied). Het boek biedt per vogelsoort vaak uitgebreide gegevens over de aantallen, verspreiding, trend en bijzonderheden, in veel gevallen geïllustreerd met tabellen, grafieken en verspreidingskaarten en daarnaast met vaak prachtige natuurfoto's.

Een prima idee is de bladwijzer, waarop de legenda staat van kaarten die bij de soortbeschrijvingen worden gebruikt. Verder is er een ecotopenkaart afgedrukt en wordt aangegeven op welke bladzijde de vogelsoorten vermeld staan (zoals ook in het register).

Ik heb grote bewondering voor al het werk dat in deze stevige atlas is gestoken. Het algemene gedeelte is hier (in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Atlas van de West-Brabantse broedvogels) wat korter gehouden, en dat is erg plezierig.

Het boek is door 35 verschillende schrijvers geschreven. Hoewel die wat betreft de soortbeschrijvingen van een vast patroon zijn uitgegaan, zie je in het boek toch veel verschillen wat betreft stijl, lengte en intensiteit van het betreffende onderdeel. Dit kritiekpuntje doet niet af aan mijn compliment aan al die vrijwilligers die in staat waren om zo'n prachtig boek uit te brengen.

SAMENVATTING

Een standaardwerk over het voorkomen van vogels in het gebied De Veluwezoom. Er is enorm veel tijd en moeite gestopt in het verzamelen en bewerken van alle gegevens, en die noeste arbeid zie je terug in dit doorwrochte maar goed leesbare werk.

Ronald Klingers, 12 november 2008


Recensies vogelboeken