Schrijvers/redactie
Bas Pedroli, Anne van Doorn, Geert de Blust, Maria Luisa Paracchini, Dirk Wascher en Freda Bunch
Uitgave
KNNV Uitgeverij, Zeist,
i.s.m. Landscape Europe
2007, 432 pagina's,
23 x 27 cm, harde omslag
ISBN 978 90 5011 258 1
Prijs
€ 49,95 |
|
BESPREKING
De Europese landschappen veranderen in razend tempo. Door technologische ontwikkelingen en door toedoen van Europese regelgeving (met name voor de landbouw) gaan de landschappen ook steeds meer op elkaar lijken.
Desondanks zijn er gelukkig nog grote regionale verschillen. Elk landschap heeft zijn eigen geschiedenis; klimaat, bodemgesteldheid en het gebruik door de mens hebben allemaal hun stempel gedrukt op een gebied. |
|
Tegenwoordig wordt steeds beter ingezien dat het van groot belang is om de bijzondere elementen, die het landschap zijn eigen karakteristiek geven, te beschermen en te bewaren.
Dit Engelstalige boek beschrijft in essayvorm 21 Europese landschappen en geeft daarnaast korte sfeerschetsen van 24 andere gebieden. De schrijvers zijn erkende landschapsspecialisten. Zij beschrijven het gebied en de praktische problemen over het behoud van de bijzondere kenmerken, de oplossingen die zij daarvoor vonden en de bedreigingen voor een goede afloop.
Het is geen gemakkelijk boek. De schrijvers storten een overdonderende hoeveelheid informatie over allerlei aspecten van de diverse landschappen, hun geschiedenis en mogelijke toekomst over de lezer uit.
Toch is het geen saai boek. De sfeertekeningen van 24 landschappen, telkens één pagina groot, verluchtigen het geheel, evenals de vele kleurrijke kaartjes en foto's, en de historische zwart-wit foto's.
Voor mensen die professioneel met Europese landschappen bezig zijn (politici, agrariërs, planologen, beleidsmakers, e.d.) is het boek te gebruiken als naslagwerk voor te nemen beslissingen. Het zet aan tot het goed doordenken van besluiten over het omgaan met het landschap en het biedt een warm en goed onderbouwd pleidooi voor het zorgen voor het eigene van een landschap en het tegengaan van de uniformiteit en schaalvergroting.
Maar ook voor de gewone liefhebbers van de Europese landschappen (bijv. als toerist die niet tevreden is met een bedje aan het zwembad, maar meer wil weten van de omgeving waar hij verblijft) is er genoeg te genieten van dit mooie werk.
SAMENVATTING
Dit boek biedt een schat aan informatie over allerlei aspecten van diverse Europese landschappen. In de essays gaat het Engelstalige boek erg de diepte in. Toch blijft het boek ook boeiend voor leken, onder andere door de toevoeging van korte sfeerbeschrijvingen van landschappen en dankzij de mooie illustraties.
Ronald Klingers, 6 september 2007
|