Samenstelling en tekst
Hans Siemes
Uitgave
Tirion Natuur
4e druk, 2006, nu met 2 dvd's
224 pagina's, harde omslag, 21 x 29 cm
ISBN 90 5210 585 5
Prijs
€ 39,95
|
|
BESPREKING
Wat doet een boek over de recente agrarische historie, ruwweg de laatste vijftig jaar, in een recensierubriek over natuurboeken? Zoals velen van u zullen weten is er in Nederland bijna helemaal geen 'wilde' natuur. Natuur in ons land is met de hand gemaakt, meestal door boeren.
Eeuwenlang leefden de boeren in harmonie met en in afhankelijkheid van de natuur. Het was vaak sappelen en met weinig middelen een bestaan opbouwen. Hard voor de mens, maar prima voor de natuur.
Nu nemen de natuurwaarden in boerenland snel af. Schaalvergroting heeft geleid tot eenvormige akkers, saaie raaigrasweiden en het verdwijnen van allerlei kleine landschapselementen, zoals houtkades, pestbosjes en heggen.
Dit boek beschrijft zonder daar een waardeoordeel over te vellen, de grote veranderingen in de landbouw en veeteelt van ons land gedurende de laatste vier à vijf generaties boeren.
Geschiedenis gaat normaal over de grote gebeurtenissen. Dit boek is een les geschiedenis in kleine dingen, die bij elkaar opgeteld een enorme impact hebben gehad. Sluipenderwijs heeft zich juist in de agrarische sector een revolutie voorgedaan, die in dit boek op een voortreffelijke manier inzichtelijk wordt gemaakt. |
|
Het boek bevat zeer veel foto's van het boerenleven van toen. Wat destijds gewoon was, is in korte tijd volkomen verdwenen. De bijbehorende dvd's met filmbeelden van toen bevestigen dit beeld. Het zijn juist de foto's en filmbeelden die zo goed laten zien wat er allemaal veranderd is.
Wat men ook vindt van de hedendaagse manier van boeren, het boek maakt volstrekt duidelijk dat dit de onvermijdelijke uitkomst is van de ontwikkelingen in de voorgaande eeuw.
Wil men natuurwaarden terug die behoren bij de tijd van toen, dan moet de maatschappij hier geld voor over hebben, want die rijke natuur was er dankzij de armoede en de onderontwikkeling van de plattelandsbevolking in die tijd.
SAMENVATTING
De enorme veranderingen in de agrarische sector in de afgelopen halve eeuw, die tevens bepalend zijn voor het landschap waarin we nu leven, worden op indringende wijze in beeld gebracht. Een aanrader voor iedereen die iets over de recente geschiedenis van het boerenleven wil weten.
Ronald Klingers, 17 januari 2007
|